TVP oddział Rzeszów – program Barbary Pawlak "Pytania do …"

Transplantacja – pod takim hasłem w dniu 2 czerwca 20010r. w TVP Rzeszów przy ul. Kopisto 6 w swoim programie „Pytania do…” redaktor Barbara Pawlak prowadziła rozmowy ze swymi gośćmi. Byli nimi: Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Brzozowie Anita Kafel, a także Piotruś Motyka z Tarnobrzega – młody pacjent po transplantacji wątroby (przeszczep rodzinny) wraz ze swymi rodzicami, ks. prof. Andrzej Garbarz, lek. med. Wiesław Gucwa – Ordynator OIT w Sanoku, koordynator transplantacyjny oraz Ewa Zawilińska – Konsultant wojewódzki ds. pielęgniarstwa, koordynator transplantacyjny Szpitala Powiatowego w Jaśle.

Mówiono między innymi o tym, że w ubiegłym roku dwa, w tym roku ani jeden przeszczep rodzinny nie został jeszcze przeprowadzony wśród mieszkańców naszego regionu. To oddanie narządu lub jego części dziecku, wnuczkowi, albo na przykład ojcu. Aby zmienić tę smutną statystykę Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej rozpoczęła w regionie program „Partnerstwo dla Transplantacji”. W Podkarpackim przeszczepy rodzinne są wciąż jednak mało znaną metodą ratowania życia. By ją spopularyzować Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej mobilizuje szpitale do większej aktywności.

Prof. Wojciech Rowiński, wiceprezes Polskiej Unii Medycyny Transplantacyjnej -„Umówiliśmy się, w jaki sposób będziemy popularyzowali tę ideę. Będziemy spotykać się w stacjach dializ z pacjentami i ich rodzinami, bo nie można sprowadzić pacjenta do roli żebraka, żeby pytał czy ktoś mi odda nerkę.”-

Te sytuację muszą zmienić koordynatorzy szpitalni. Przeszkoleni lekarze i pielęgniarki już pracują w Przemyślu, Sanoku, Jaśle, Brzozowie, Rzeszowie, Dębicy, Mielcu i Tarnobrzegu. Wciąż jednak brakuje ich w pozostałych szpitalach powiatowych.

„Ogromną rolę odgrywa tutaj także oświata, czyli działania w zakresie transplantacji w edukacji” – podkreśliła w trakcie spotkania Dyrektor Anita Kafel. „To Poradnie Psychologiczno – Pedagogiczne są najkrótszą drogą dotarcia do szczytu, czyli edukację należy rozpocząć od dyrektorów szkół, nauczycieli biologii i pedagogów, a dopiero potem uczniów. Młodzież jest bardzo otwarta i zainteresowana tematyką dawstwa i przeszczepiania narządów. Naszą działalność rozpoczęliśmy wspólnie ze Starostą Brzozowskim Panem Zygmuntem Błażem konferencją „Przeszczep nadziei – Transplantacja w edukacji”, którą skierowaliśmy właśnie do dyrektorów szkół, nauczycieli i pedagogów. W przyszłym roku szkolnym planujemy prelekcje oraz konkursy w trzech kategoriach: plastycznej, polonistycznej, a także projekcji multimedialnych. Mamy już sygnały od Pani Dyrektor Liceum w Brzozowie, że planowany jest happening, a także sygnały od dyrektorów innych placówek, że pragną włączyć się w nasze działania.”

Informujemy, że osoby chcące wypełnić deklarację woli, czyli zgodę na oddanie narządów po śmierci, bądź też zgłosić sprzeciw wobec pobierania od niej narządów, mogą to zrobić wypełniając wniosek dostępny na stronie www.poltransplant.org.pl

Zapraszamy do obejrzenia filmu

Skip to content