Znaczenie mediów w życiu dzieci i dorosłych w dobie epidemii

W czasie epidemii koronawirusa zajęcia w placówkach oświatowych zostały tymczasowo zawieszone. Zdecydowanie więcej czasu w tych dniach korzystamy z mediów, czy to z internetu czy telewizji. Uczniowie realizują tzw. zdalne lekcje ze swoimi nauczycielami. Wielu dorosłych podjęło pracę online lub zajęło się opieką nad swoimi pociechami.

Wprowadzanie zasad korzystania z mediów do codziennego funkcjonowania rodziny wspiera prawidłowy rozwój dzieci, pomaga w utrzymaniu prawidłowych rodzinnych relacji, zapobiega kontaktom z nieodpowiednimi treściami czy uzależnieniu. W czasie zagrożenia koronawirusem, kiedy wobec zamkniętych szkół i rygorystycznych środków bezpieczeństwa całymi dniami pozostajemy w domu, refleksja nad zasadami korzystania z telewizji czy internetu jest bardzo ważna.

Z jednej strony urządzenia ekranowe są nam bez wątpienia pomocne – nam dorosłym umożliwiają pracę zdalną, mamy dostęp do bieżących informacji, możemy pozostać w kontakcie online z bliskimi czy są dla nas źródłem rozrywki. Dzieci natomiast mogą zdalnie kontynuować naukę, w serwisach społecznościowych czy grając online, są ze sobą w kontakcie. Oglądanie filmów, bajek czy dostępnych treści edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, na ogólnodostępnych platformach internetowych i telewizji, jest dla nich cennym dodatkiem do domowych zajęć. Z drugiej strony, mimo, że spędzanie w tych dniach przed ekranami więcej czasu można uznać za zasadne, to ich nadmiar pozostaje zagrożeniem. Dodatkowo kluczowy staje się odpowiedni dobór treści, zarówno edukacyjnych jak i rozrywkowych.

W czasach w których obecnie przyszło nam żyć, w czasach izolacji społecznej, to my rodzice musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych dzieci. Ustalajmy z nimi plan dnia, dbajmy o balans aktywności online i offline, przeplatajmy czas przed ekranem aktywnościami bez ekranu, w kontakcie z innymi domownikami. Wskazujmy dzieciom pozytywne treści. Ograniczajmy dostęp do tych szkodliwych korzystając z programów kontroli rodzicielskiej.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zachęca rodziców, aby wspólnie z dziećmi uporządkowali zasady korzystania z urządzeń ekranowych za pomocą zestawu reguł, opracowanych w ramach kampanii „Domowe Zasady Ekranowe”, można je znaleźć na stronie internetowej rodzice.fdds.pl. Jest to zbiór praktycznych wskazówek, opracowanych przez ekspertów Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, dzięki którym rodzice w świadomy sposób mogą ustalić zasady i czas korzystania z mediów cyfrowych dla wszystkich członków rodziny. Jest to szczególnie ważne teraz, gdy ze względu na naukę i pracę zdalną, nasze życie jest zdominowane przez ekrany. Na stronie znajduje się też szereg eksperckich artykułów dotyczących m.in.: rozpoznawania syndromów uzależnienia od sieci, wpływu nadużywania ekranów na rozwój mózgu dziecka, sposobów zapobiegania uzależnianiu i budowania relacji z dzieckiem.

Niech ten, trudny i inny czas dla nas wszystkich będzie okresem wzmocnienia rodzinnych więzi, pogłębienia rozmów, czasem wspólnej zabawy i aktywności z naszymi dziećmi. Ważne abyśmy potrafili odpowiednio zagospodarować tym czasem i umieli zachować proporcje pomiędzy aktywnością „twarzą w twarz”, a aktywnością online naszą i naszych dzieci.

Beata Wojtowicz – pedagog, socjoterapeuta

Skip to content