Mamy logo poradni, mamy logo poradni!

W dniu 13 grudnia 2010r. rozstrzygnął się konkurs dla klas IV – VI oraz klas gimnazjalnych pn „LOGO Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Brzozowie”, którego organizatorkami były: psycholog Sylwia Szczyrska – Płatek i pedagog Marta Śmigiel. Udział w konkursie wzięło udział 10 szkół: SOSW w Brzozowie, Gimnazjum w Dydni, Gimnazjum w Domaradzu, Szkoła Podstawowa Nr 1 w Brzozowie, Szkoła Podstawowa Nr 2 w Izdebkach, Szkoła Podstawowa Nr 2 w Przysietnicy, Zespół Szkół w Bliznem, Zespół Szkół w Turzym Polu, Zespół Szkół Nr 1 w Humniskach, a także Zespół Szkół Nr 2 w Humniskach.

Spośród nadesłanych prac wyłoniono laureata, którym został Łukasz Drobot – Gimnazjum w Dydni. Ponadto wyróżniono dodatkowo 5 prac, których autorami są: Monika Jarosz – SOSW w Brzozowie, Łukasz Najbar – SOSW w Brzozowie, Paweł Graboń – SOSW w Brzozowie, Daniel Wójcik – Gimnazjum w Dydni oraz Wiktor Bigos – Zespół Szkół w Turzym Polu.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy !

Zdjęcia z rozdania nagród

Happening "Podsumowanie kampanii społecznej – Przeszczep nadziei transplantacja w edukacji"

W dniu 5 listopada 2010r. w Brzozowie odbył się happening – podsumowanie kampanii społecznej promującej transplantację „Przeszczep nadziei – Transplantacja w edukacji”, której organizatorami był Starosta Brzozowski Zygmunt Błaż wraz z Dyrektorem Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Brzozowie Anitą Kafel. Uczestniczyło w niej 10 szkół: I LO w Brzozowie, ZSE w Brzozowie, ZSB w Brzozowie, Zespół Szkół w Starej Wsi, Gimnazjum w Bliznem, Gimnazjum w Domaradzu, Gimnazjum w Dydni, Zespół Szkół Nr 2 w Humniskach oraz Gimnazjum w Haczowie i Gimnazjum Nr 1 w Brzozowie. Gośćmi spotkania byli Przewodniczący Rady Powiatu Brzozowskiego Pan Henryk Kozik, Sekretarz Powiatu Brzozowskiego Ewa Tabisz, Dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Brzozowie Andrzej Piotrowski, Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Brzozowie Tadeusz Pióro, Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w Brzozowie Stanisław Pilszak, Dyrektorzy szkół wraz z pedagogami, nauczycielami i młodzieżą – najmłodszymi uczestnikami kampanii. Patronat medialny objęła TVP Rzeszów oraz Super Nowości. Nie zabrakło także mediów lokalnych.


Pierwszym etapem kampanii była organizowana w kwietniu konferencja naukowa z udziałem transplantologa dr Grzegorza Senatorskiego ze Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie, pacjentki po transplantacji wątroby Pani Magdaleny Kożuchowskiej, wykładowców z Uniwersytetu Rzeszowskiego: etyków ks. prof. Andrzeja Garbarza i ks. prof. Janusza Miąso, dziekana Ryszarda Pęczkowskiego, prawnika mecenasa Krzysztofa Miąso, dr Martę Wrońską i dr Magdalenę Wasylewicz.

Drugim etapem kampanii były prelekcje, które łącznie dla 68 klas przeprowadziła Dyrektor Anita Kafel. Młodzież nie boi się rozmów na trudne tematy – często podkreślała – A podjęte przez uczniów działania dowodzą ogromnej dojrzałości, zaangażowania i odwagi młodych ludzi w podejmowaniu tak trudnego tematu, jakim jest transplantacja. Istnieje ogromna potrzeba edukacji, przełamywania mitów i stereotypów, jakie narosły wokół transplantacji – uznanej na całym świecie metody leczenia ratującej życie. Jednym z rozwiązań, które mają spowodować wzrost świadomości społecznej wydaje się być edukacja i rozmowa. Dlatego Pan Starosta z Panią Dyrektor zainicjowali taką akcję, by małymi krokami zmieniać nasze myślenie o transplantacji. Teraz to jeszcze w polskich niektórych szkołach i domach często temat tabu – ale takie akcje, jak nasza brzozowska, a jednocześnie podkarpacka mają ogromną szansę to zmienić. Każda szkoła z powiatu biorąca udział w naszym projekcie przygotowała transparent z hasłem nt transplantacji, aby podczas happeningu wziąć udział w przemarszu ulicami miasta oraz prace na konkurs promujący przeszczepianie narządów, który rozstrzygnął się w trzech kategoriach: plastycznej, polonistycznej i multimedialnej. Wyróżnione prace zostały zaprezentowane na scenie kina „Sokół”, a z pozostałych wykonano wystawę na terenie Specjalistycznego Szpitala w Brzozowie, aby w ten sposób także wyróżnić młodzież, a jednocześnie zwrócić na to zagadnienie uwagę społeczeństwa.

Ale to nie koniec atrakcji! Uczennice z Zespołu Szkół Budowlanych w Brzozowie: Anna i Katarzyna Wojtoń przygotowały część artystyczną – przepiękne piosenki o życiu. Hitem był utwór Eleni „Tylko w Twoich dłoniach”. Takie działania warto zawsze zauważyć i odnotować. Jeden z pedagogów szkoły ponadgimnazjalnej w Brzozowie sygnalizował, że młodzież pragnie ze swym przekazem trafić nie tylko do środowiska szkolnego, ale i poza szkolne mury realizując własne pomysły, a w ten sposób rozszerzając akcję transplantacyjną. Jest to niezwykle motywujące i budujące, że mamy tak wspaniałą młodzież, tym bardziej że przeszczepianie narządów jest uznaną na świecie metodą leczenia. Pozwala na ratowanie życia i przywracanie zdrowia ciężko chorym ludziom. Brak świadomości społecznej jest jedną z przyczyn ograniczających liczbę zabiegów. Przeszczep daje chorym szansę na normalne życie – mogą się uczyć, pracować, założyć rodzinę, spełniać marzenia. Wciąż jednak zbyt wiele osób umiera nie doczekawszy zdrowego narządu. A

kcja „Przeszczep nadziei – Transplantacja w edukacji” skierowana do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych jest jednym z działań, które ma poprawić sytuację polskiej transplantologii. Pamiętajmy – podsumował Starosta Brzozowski Zygmunt Błaż – możemy być dawcą…ale również stanąć po drugiej stronie, jako osoba oczekująca pomocy – biorcą.

 

Galeria zdjęć z podsumowania

TVP Rzeszów

TVP oddział Rzeszów – program Barbary Pawlak "Pytania do …"

Transplantacja – pod takim hasłem w dniu 2 czerwca 20010r. w TVP Rzeszów przy ul. Kopisto 6 w swoim programie „Pytania do…” redaktor Barbara Pawlak prowadziła rozmowy ze swymi gośćmi. Byli nimi: Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Brzozowie Anita Kafel, a także Piotruś Motyka z Tarnobrzega – młody pacjent po transplantacji wątroby (przeszczep rodzinny) wraz ze swymi rodzicami, ks. prof. Andrzej Garbarz, lek. med. Wiesław Gucwa – Ordynator OIT w Sanoku, koordynator transplantacyjny oraz Ewa Zawilińska – Konsultant wojewódzki ds. pielęgniarstwa, koordynator transplantacyjny Szpitala Powiatowego w Jaśle.

Mówiono między innymi o tym, że w ubiegłym roku dwa, w tym roku ani jeden przeszczep rodzinny nie został jeszcze przeprowadzony wśród mieszkańców naszego regionu. To oddanie narządu lub jego części dziecku, wnuczkowi, albo na przykład ojcu. Aby zmienić tę smutną statystykę Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej rozpoczęła w regionie program „Partnerstwo dla Transplantacji”. W Podkarpackim przeszczepy rodzinne są wciąż jednak mało znaną metodą ratowania życia. By ją spopularyzować Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej mobilizuje szpitale do większej aktywności.

Prof. Wojciech Rowiński, wiceprezes Polskiej Unii Medycyny Transplantacyjnej -„Umówiliśmy się, w jaki sposób będziemy popularyzowali tę ideę. Będziemy spotykać się w stacjach dializ z pacjentami i ich rodzinami, bo nie można sprowadzić pacjenta do roli żebraka, żeby pytał czy ktoś mi odda nerkę.”-

Te sytuację muszą zmienić koordynatorzy szpitalni. Przeszkoleni lekarze i pielęgniarki już pracują w Przemyślu, Sanoku, Jaśle, Brzozowie, Rzeszowie, Dębicy, Mielcu i Tarnobrzegu. Wciąż jednak brakuje ich w pozostałych szpitalach powiatowych.

„Ogromną rolę odgrywa tutaj także oświata, czyli działania w zakresie transplantacji w edukacji” – podkreśliła w trakcie spotkania Dyrektor Anita Kafel. „To Poradnie Psychologiczno – Pedagogiczne są najkrótszą drogą dotarcia do szczytu, czyli edukację należy rozpocząć od dyrektorów szkół, nauczycieli biologii i pedagogów, a dopiero potem uczniów. Młodzież jest bardzo otwarta i zainteresowana tematyką dawstwa i przeszczepiania narządów. Naszą działalność rozpoczęliśmy wspólnie ze Starostą Brzozowskim Panem Zygmuntem Błażem konferencją „Przeszczep nadziei – Transplantacja w edukacji”, którą skierowaliśmy właśnie do dyrektorów szkół, nauczycieli i pedagogów. W przyszłym roku szkolnym planujemy prelekcje oraz konkursy w trzech kategoriach: plastycznej, polonistycznej, a także projekcji multimedialnych. Mamy już sygnały od Pani Dyrektor Liceum w Brzozowie, że planowany jest happening, a także sygnały od dyrektorów innych placówek, że pragną włączyć się w nasze działania.”

Informujemy, że osoby chcące wypełnić deklarację woli, czyli zgodę na oddanie narządów po śmierci, bądź też zgłosić sprzeciw wobec pobierania od niej narządów, mogą to zrobić wypełniając wniosek dostępny na stronie www.poltransplant.org.pl

Zapraszamy do obejrzenia filmu