Przeszczep szansą na drugie życie

/images„Przeszczep szansą na drugie życie” – pod takim hasłem, w ramach Rzeszowskiego Święta Transplantacji, odbyła się 21 maja 2012r. druga otwarta konferencja poświęcona zagadnieniom transplantologii. Podczas imprezy wystąpili najwybitniejsi w kraju specjaliści w dziedzinie przeszczepiania szpiku i narządów. Wśród znakomitych prelegentów na zaproszenie Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia Uniwersytetu Rzeszowskiego dr hab. prof. Elżbiety Dyni pojawiła się także dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Brzozowie Anita Kafel.

Każdy z nas powinien w ciszy zastanowić się nad tym zagadnieniem, gdyż  transplantacja to nic innego, jak szlachetny gest, szlachetna decyzja o ratowaniu życia, a każdy z nas może stanąć po jednej lub drugiej stronie drogi zwanej transplantacją – podkreślała podczas spotkania ze studentami. W uroczystym otwarciu spotkania wzięła udział wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz – Śmigielska, która objęła projekt patronatem honorowym.

Cieszę się, że kolejna już konferencja poświęcona transplantologii spotkała się z tak dużym zainteresowaniem. Jej organizatorzy mają ogromny wkład w propagowanie transplantacji – powiedziała wojewoda podczas otwarcia konferencji. Dodała również, że niezwykle istotne jest to, aby przekonać jak największą liczbę osób do wsparcia idei dawstwa narządów.  W czasie konferencji, która odbyła się w auli Uniwersytetu Rzeszowskiego były prowadzone zapisy potencjalnych dawców szpiku kostnego. Rozdawano zainteresowanym również oświadczenia woli.

Organizatorami projektu byli: Uniwersytet Rzeszowski wraz z Studenckim Towarzystwem Naukowym, Politechnika Rzeszowska, Centrum Medyczne „Medyk” oraz Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Choroby Nowotworowe Krwi przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rzeszowie.

Skip to content